Po co, dlaczego, jak, w jaki sposób i jakie będą efekty lub co chcemy osiągnąć – to podstawowe pytania, które określają każde działanie. Okazuje się jednak, że są to też zasadnicze pytania, które należy sobie postawić pisząc jakikolwiek wniosek o grant. Tego, między innymi, można było się dowiedzieć w czasie Warsztatów Pisania Wniosków o Granty, które odbyły się w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku w dniu 15.02.2025 roku.
Federacja Mazowia
Pomysłodawcą i organizatorem Warsztatów było Stowarzyszenie NAREW, które, chociaż powstało pod koniec ubiegłego roku, już ma w planach kolejne inicjatywy. Ale o tym w swoim czasie. Do poprowadzenia Warsztatów zaproszona została Federacja Mazowia. To organizacja, która łączy stowarzyszenia z województwa mazowieckiego, poprzez szkolenia, doradztwo, konsultacje i badania wspiera zrzeszone organizacje. Ale w zakresie działania Federacji jest także reprezentowanie i działania rzecznicze, czyli występowanie w imieniu organizacji pozarządowych, tak aby poprawić ich sytuację. Warsztaty poprowadziła Pani Martyna Studzińska. To, co jest chyba najbardziej istotne, nie chodziło tylko o pisanie wniosków. Warsztaty bowiem miały dużo szerszy kontekst. Jak mówi Oliwia, jedna z uczestniczek:
Dużo dowiedziałam się o organizacjach pozarządowych i o tym, jak najlepiej formułować wnioski, żeby mieć większą szansę na otrzymanie grantu. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tych warsztatach – prowadząca przekazywała wiedzę w naprawdę ciekawy sposób. Nie było to nudne gadanie, tylko angażujące spotkanie, które myślę, że zainteresowało każdego z nas.
NGO to przede wszystkim ludzie
Istotnym elementem Warsztatów było zwrócenie uwagi na to, kim jesteśmy. Każde stowarzyszenie tworzą konkretni ludzie i każde stowarzyszenie jest tak naprawdę sumą tych ludzi. Ich wartości, umiejętności, chęci do działania i potrzeb. I ten element szkolenia wszystkim uczestnikom wyrył się w pamięci.
Na warsztatach dowiedzieliśmy się o tym jak podejść do pisania wniosków o granty, ale była to też okazja do spotkania z innymi organizacjami. Był czas na poznanie naszych celów, osiągnięć i planów. Warsztaty pokazały nam, że warto szukać współpracy – to opinia kolejnej uczestniczki Sandry.
Prowadząca, Pani Martyna Studzińska, pokazała jak ważna jest świadomość własnej organizacji, jej celów i ograniczeń. Wskazała też jednak, że niemniej ważnym elementem jest współpraca pomiędzy organizacjami czy stowarzyszeniami. Tak naprawdę te dwa filary stanowią o sile organizacji. Zgodnie z maksymą: Razem możemy więcej!
Problemy i próby ich rozwiązania
Warsztaty były także okazją do uświadomienia sobie jakie problemy stają przede organizacjami pozarządowymi.
Brak finansowania i wsparcia to jeden z najczęściej podnoszonych problemów przez organizacje pozarządowe. Wiele organizacji działa z pasji i chęci zmiany otaczającej rzeczywistości, jednak często rezygnuje z możliwości pozyskania funduszy, zniechęcone skomplikowanym procesem aplikacyjnym. Wizja pisania wniosku o grant, gąszcz formalności i obawa przed niepowodzeniem sprawiają, że wiele organizacji nawet nie próbuje swoich sił w konkursach. Warsztaty udowodniły, że pisanie wniosków nie jest tak straszne. Atmosfera warsztatów była pełna zaangażowania i otwartości. Każdy mógł zadać pytania, podzielić się swoimi obawami i otrzymać konkretne wskazówki dostosowane do swoich potrzeb. Efekt? Uczestnicy wychodzili z sali z większą pewnością siebie i motywacją do działania. Zamiast traktować granty jako coś nieosiągalnego, zobaczyli w nich realną szansę na rozwój swoich inicjatyw – to opinia Łukasza.
Zatem te Warsztaty były nie tylko o tym jak pisać, ale także o tym po, dlaczego i dla kogo. Te Warsztaty były też o nas, jako organizacjach pozarządowych. O naszych słabościach, ale przede wszystkim o naszych możliwościach, naszej sile i współpracy. Niezaprzeczalnym atutem był sposób prowadzenia Warsztatów. Jak pisze Piotrek:
Te warsztaty to była nie tylko świetna lekcja pisania wniosków, ale także sztuki prowadzenia zajęć. Niekonwencjonalny styl prowadzącej trafiał do mnie w punkt – i jestem pewien, że wśród tak różnorodnej grupy uczestników nie byłem w tym odosobniony.
Podobne przemyślenia ze strony Przemka:
W warsztatach z pisania grantów brałem udział pierwszy raz w życiu. Jestem pod wrażeniem jak profesjonalnie zostały one przygotowane i przeprowadzone. Dużą dawka wiedzy przekazana w przyjazny sposób. Popieram inicjatywy które edukują lokalne społeczności i pomagają im w osiąganiu celów. Polecam i czekam na więcej takich działań w naszej gminie.
Warsztaty przeznaczone były dla organizacji pozarządowych z terenu miasta i gminy Serock. Jedną z uczestniczek, a jednocześnie gościem, była Pani Radna Małgorzata Topczewska. W Warsztatach uczestniczyło około 15 osób, które reprezentowały takie stowarzyszenia jak:
Serocka Akademia Seniora,
Koło Gospodyń Wiejskich Gąsiorowianki z Gąsiorowa,
Koło Gospodyń Wiejskich Borowa Góra,
Ku Sobie,
Fundacja Otwarte Ramiona
Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Gromada Łacha,
InfoSerock,
Stowarzyszenie Narew.
TUTAJ Relacja wideo z Warsztatów na naszym fb.
To pierwsza taka inicjatywa Stowarzyszenia Narew, ale nie ostatnia. Już niedługo podobne wydarzenie, na które zaproszone zostaną wszystkie organizacje pozarządowe z terenu Miasta i Gminy Serock. Szczegóły oraz informacje na temat Stowarzyszenia na stronie: www.narew.eu
Dodaj komentarz